Zobacz temat
 Drukuj temat
Z ALBUMU MOJEJ MAMY (Artykuł)
Mustava
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 29-09-2013 19:33
Awatar

Administrator



Postów: 1737
Data rejestracji: 28.05.10


www.wieruszow.kepnosocjum.pl/forum/attachments/kl-II-r-1926.jpg
źródło:powiatowy.pl

Przeglądając stary album mojej Mamy, natrafiłem na zdjęcie, które mnie bardzo zaintrygowało. Zdjęcie wykonane w 1926 roku. Zapytałem Mamy, co to za zdjęcie? Przedstawia ono uczennice IV klasy szkoły podstawowej w Wieruszowie ze swoją wychowawczynią. Wykonane zostało przed budynkiem szkoły, która mieściła się w zachodniej części klasztoru Ojców Paulinów.

Okazało się że mimo podeszłego wieku: 93- letnia moja Mama zachowała doskonałą pamięć.

Moje zdumienie wzrosło, kiedy Mama zaczęła po imieniu i nazwisku wskazywać osoby znajdujące się na zdjęciu, a nawet nazwiska po zamążpójściu.

Na zdjęciu znajduje się również grupa uczennic pochodzenia żydowskiego, co poświadcza o współistnieniu i codzienności życia w Wieruszowie dwóch społeczności: polskiej i żydowskiej. Przybliżmy zatem naszym czytelnikom osoby znajdujące się na tym zdjęciu:

www.wieruszow.kepnosocjum.pl/forum/attachments/r1926-kl-IV.jpg
źródło:powiatowy.pl


W środku grupy siedzi wychowawczyni klasy Pani Wacława KOKOSKA, która uczyła języka polskiego i matematyki. Przyrody i wyszywania uczyła Pani Anna JĘDRZEJCZYK, a gimnastykę prowadziła Pani SOBAKÓWNA – późniejsza żona Pana Piotra WINKOWSKIEGO. Pan Piotr to ten mężczyzna , który stoi w oknie.

Uczennicami klasy czwartej były dziewczyny w wieku 14 _ 16 lat. Tak późny wiek uczennic był spowodowany długim okresem tworzenia państwowości polskiej, po I wojnie światowej. Dotyczyło to również tworzenia systemu oświatowego w Polsce. W roku 1923 po wydaniu 9 lutego dekretu o powszechnym nauczaniu, na pisemne wezwanie do klasy pierwszej szkoły podstawowej zgłaszały się dzieci, które już były w wieku 11, 12, 13 lat, aby rozpocząć naukę.

Uczennicami tej klasy były: Brawata Kazimiera _ z męża Bryłka, Boroń Marianna _ z męża Szacfajer, Boroń Anna, Dębska Anna, Maciejewska Amela, Juszczak Blanda, Płocka Helena _z męża Okoń, Pietrzyńska Pelagia, Węgówna Wanda, Jurasik Katarzyna, Maciejewska Władysława, _ z męża Świeściak, Nowicka Kazimiera, Olbrych Józefa, Bielawska Helena _ z męża Biczysko, Parnowska Franciszka, Grądziel Helena _ z męża Głowinkowska, Michner Anna _ z męża Brąś, Walkowska Helena, Urbaniak Regina.

Uczennice pochodzenia żydowskiego:

Zelkowicz Estera, Sieradzka Dwojra, Procel Hajga, Szwarc Masia, Spiro Estera, Spiro Dwojra, Juda Ida, Rusek Fajga, Kopel Masia, Korn Frania, Lewnchof Roza, Jedwab Estera, Olesińska Sprinca, Zalcman Estera, Joskowicz Ruchla, Lewkowicz Pesa, Świerc, Zajdler, Krzak, Grinberg.

Wszystkie Żydówki zginęły prawdopodobnie w czasie II wojny światowej w gettach i obozach koncentracyjnych. Przeżyła tylko Dawidowicz Ida, która wyjechała z Polski jeszcze przed wybuchem II wojny światowej.

Zdjęcie to spowodowało moje zainteresowanie historią Wieruszowa z tamtych lat. Zacząłem więc poszukiwania zdjęć z tamtego okresu przedstawiających klasy szkolne z lat międzywojennych. Odwiedziny w domach starszych mieszkańców naszego miasta przyniosły efekty. Poniżej przedstawiam zdjęcia klas z tamtych lat.

Prezentowane zdjęcia w sposób oczywisty przedstawiają fragmentarycznie tę historię. Jestem przekonany, że niniejsze opracowanie może być wzbogacane przez kolejne odkrywane w zakamarkach albumów, szuflad i rodzinnych pamiątek zdjęć dotyczących historii Wieruszowa XX wieku.

Zenon Szacfajer

Pierwszym po wojnie kierownikiem szkoły podstawowej był p. Wincenty Psurski, którego zaniedbany i zarośnięty chwastami grób znajduje się na wieruszowskim cmentarzu, trzeci z lewej strony przy alejce od bocznej bramy w kierunku kaplicy.


www.wieruszow.kepnosocjum.pl/forum/attachments/rok1920-klII.jpg
źródło:powiatowy.pl


Jedno z pierwszych zdjęć klas szkolnych po I wojnie światowej. Zdjęcie wykonane w r. 1920 przedstawia kl. II dziewcząt. Nauka odbywała się w budynku klasztoru OO. Paulinów. Zdjęcie wykonane na dziedzińcu wewnętrznym klasztoru.

Nauczyciele: od prawej Dybek Roman, ks. Śmietanko, kierownik szkoły Wincenty Psurski, Pietrakowski, ks.Rawicki (?)

Wśród uczennic znajdują się Polki i Żydówki. Wśród rozpoznanych: Bizuga Sabina, Walkowska Helena, Knop Wiktoria, Moś Franciszka, Świerc Estera, Lewkowicz….

www.wieruszow.kepnosocjum.pl/forum/attachments/klII-r.1920.jpg
źródło:powiatowy.pl


Zdjęcie wykonane w 1920 r. przedstawia kl. II chłopców. Zdjęcie wykonane w tym samym miejscu co powyższe. Nauczyciele: Feliks Cieślak, ks. Rawicki (?) Nauczyciel Pietrakowski, kierownik Wincenty Psurski, ks. Śmietanko, nauczyciel Feliks Cieślak.

Uczniowie: Witold Plewiński, Antoni Olbrych,Władysław Zawadzki, Rafał Walkowski, Ryszard Walkowski, Henryk Hącia, Franciszek Mika,Wróblewski, Leon Bylka, Edward Bizuga, Bogusław Szmeta, Stanisław Olbrych, Tomasz Łuczak, Ziętkiewicz, Knura, Gabas, Gerwazy Sobczyński, Józef Jenczewski, Piotr Cieślak, Leon Jagielski, Maciej Parnowski, Mieczysław Parnowski, Mieczysław Magot, Stanisław Polak, Antoni Rossa.


www.wieruszow.kepnosocjum.pl/forum/attachments/kl-VII-r.1939.jpg
źródło:powiatowy.pl


Zdjęcie wykonane pod budynkiem szkoły mieszczącej się przy ulicy Warszawskiej w domu p. Winkowskich. Zdjęcie z roku 1926 przedstawia kl II. Na zdjęciu są Polki i Żydówki.

Nauczyciele: Kowaliszyn, Cieślak Feliks, ks. Zygmunt Lipa, Józef Jędrzejczak, Anna Jędrzejczak, Roman Dybek, Lipieta, Piotr Winkowski, Rajnert.

Uczennice: Stefania Bryłka, Maria Pytlewska, Lucyna Dremer, Wanda Kijak, Zofia Moga, Janina Zabłocka, Elżbieta Rogowska, Dąbek, Liber, Liber, Franciszka Stycka, Łaja Majerowicz, Nacha Majerowicz, Joskowicz, Dorota Maciejewska, Korn, Krzak, Haja Procel, Zofia Walkowska, Stefania Winkowska, Zofia Józefowska, Wera Bryłka, Władysława Wilkowska, Kazimiera Kołodziejczyk, Irena Jurczyk, Genowefa Boroń, Rafaela Parnowska, Lewi Szleizinger, Grinberg, Ickowicz, Niusia Zabłocka, Magdalena Friedman.

W budynku p. Winkowskich była zastępcza szkoła na czas remontu pomieszczeń dla klas I i II.


Artykuł pochodzi ze strony powiatowy.pl opublikowany dnia 15.09.2013 r.

Niektóre z fotografii w artykule znajdują się na naszej stronie w dziale "Galerie":
http://www.wierus...o_id=22918
http://www.wierus...o_id=22747
http://www.wierus...to_id=9297

Edytowane przez Mustava dnia 29-09-2013 22:38
 
yrec61
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 03-11-2016 14:53
Nowicjusz



Postów: 1
Data rejestracji: 19.12.11

Na zdjęciach z 1920 roku, nie może występować ks. Rawicki, gdyż jest on na zdjęciach z okresu pracy w Wieruszowie z lat 1936-39, a nie sądzę, by przebywał w jednej parafii 15-20 lat.
 
Przejdź do forum:
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
W najbliższym czasie:

Brak wydarzeń.

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Kursy i szkolenia za...
· zabytki
· szukam
· Wynajem podnośnika k...
· Poszukuję numizmatyk...
· Losy wojenne Wiktora...
· Książka z wieruszows...
· Józef Sobczyński ps....

Losowe tematy
· Z cyklu : "Nasi prz...
· Wyzwolenie (Artykuł)
· Poszukuję numizmaty...
· Rejestry z ksiąg pa...
· Dochodowy biznes z ...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
5,244,901 unikalne wizyty