Zobacz zdjęcie
Galerie -> RÓŻNE -> DOKUMENTY, MAPY I PUBLIKACJE -> Dokumenty Poprzednie Następne
Akt zgonu z 1831 roku, Akta stanu cywilnego Okręgu Bożniczego Wieruszów,
Kepno-socjum
http://www.archiwum.kalisz.pl/wystawy-on-line-014

Dodane przez: jarekbojan
  Ocena: Brak
Data: 30/03/2012 21:04   Komentarzy: 2
Wymiary: 670 x 1024 pikseli   Liczba wyświetleń: 1258
Rozmiar pliku: 171.12kB     
   
Komentarze
476 #2 slawomir wieczorek 31/03/2012 08:48   
Analafabetyzm w naszym narodzie zaczął się już 400 lat temu. Zawsze mnie zastanawiało, jakie były przyczyny, że po okresie największego rozkwitu Polski w wieku XV i XVI, kiedy normą było kształcenie się nie tylko szlachciców ale również mieszczan a nawet chłopów, w następnych wiekach zeszliśmy ,, na psy''?
Całe rzesze szlachty w wieku XVII, XVIII były niepiśmienne. Również posłowie wybierani do sejmu. I jedyna przyczyna jaka przychodzi mi do głowy, to ówczesny dobrobyt warstwy szlacheckiej. Dostatki w jakie opływała szlachta była demobilizująca. Przeświadczenie, że taki stan jest na wieki powodował, że szlachta nie widziała potrzeby kształcenia się. Tym bardziej nie widziała potrzeby organizowania szkół dla chłopów. Z miaszczanami bywało różnie. Częściej to oni byli lepiej wykształceni od bogatej szlachty. Trudno więc oczekiwać, żeby w wieku XIX społeczeństwo nagle stało się wykształcone. Zaborcom na tym nie zależało.
I ten analafabetyzm był przekazywany z pokolenia na pokolenie.
A II Wojna Światowa dopełniła dzieła zniszczenia warstwy inteligenckiej. Bo dla naszych sąsiadów (obecnie naszych przyjaciół) było wiadome, że analfabetami łatwiej kierować i łatwiej sobie ich podporządkować. Bo łatwiej w nich wzbudzić poczucie pragmatyzmu, konformizmu i realizmu (cechy oczekiwane i nagradzane przez jednostkę dominującą w stosunku do jednostki podporządkowanej). Bo brak w nich umiejętności myślenia analitycznego i jakiejkolwiek szerszej refleksji.
Jestem przekonany, że obecne wieczne trudności i kryzysy lepiej wpływają na kondycję umysłową Polaków niż dobrobyt z czasów Polski szlacheckiej. Bo powodują, że musimy się nieźle ,,nakombinować'' żeby jakoś funkcjonować. Pod tym względem nie obawiałbym się o gimnazjalistów. Wątpię natomiast, czy dla tych gimnazjalistów ma znaczenie w jaki sposób zużytkują swoją wiedzę i umiejętności. Czy nie zadowoli ich jedynie wyjazd za granicę.
95 #1 panrysio 31/03/2012 01:20   
Trochę słaba rozdzielczość, by to dokładnie przeczytać, ale chciałbym jedynie zauważyć mały drobiazg. Otóż pod aktem widać podpisy dwóch delikwentów. Niby nic, ale gdyby akt dotyczył naszych rodaków to prawie na pewno, zamiast podpisu, byłby krzyżyk. Przeglądałem setki podobnych dokumentów z XIX wieku, i podpis Polaków widniał pod nimi zaledwie parę razy (nie licząc księdza).
Niestety, analfabetyzm w naszym narodzie 100-200 lat temu był normą. Na pocieszenie można jedynie powiedzieć, iż dotyczyło to głównie terenów Kongresówki, czyli jedynie części Polski. Niemniej, mozna wysunąc tezę, iż nasze cywilizacyjne zapóźnienie miało prosty związek z niskim wykształceniem przeciętnego Polaka.
A co do Żydów, to trudno się dziwić ich pozycji, skoro każdy z nich był piśmienny (nie licząc upośledzonych). Dawało to przepustkę do dominacji w profesjach wymagających wykształcenia. Tym sposobem, nieproporcjonalnie duża liczba lekarzy, adwokatów, bankierów, inżynierów, przedsiębiorców etc była pochodzenia żydowskiego. Smutne to dla nas, ale prawdziwe.
Wnioski - trzeba się uczyć, co dedykuję zwłaszcza współczesnym gimnazjalistom.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
W najbliższym czasie:

Brak wydarzeń.

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Kursy i szkolenia za...
· zabytki
· szukam
· Wynajem podnośnika k...
· Poszukuję numizmatyk...
· Losy wojenne Wiktora...
· Książka z wieruszows...
· Józef Sobczyński ps....

Losowe tematy
· PROSNA: rys geograf...
· Sprzedam szafę
· PCK
· Lututów - historia ...
· Wojenna historia [A...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
5,252,632 unikalne wizyty