Zobacz zdjęcie
Galerie -> RÓŻNE -> Ludzie na starej fotografii -> Ludzie na starej fotografii - zdjęcia studyjne i portretowe Następne
KS. BRUNON MAGOTT , lata około 1941 - 1944
Kepno-socjum
KS. BRUNON MAGOTT (1907- 1987) - doktor nauk teologicznych, kanonik częstochowskiej kapituły katedralnej, liturgista,pierwszy powojenny rektor Częstochowskiego Seminarium Duchownego w Krakowie (Słownik polskich teologów katolickich 1981-1993, red. J. Mandziuk, t. 8, Warszawa 1995, s. 357-358)
Urodził się w Wieruszowie 20 stycznia 1907 r. Rodzice Franciszek I Maria prowadzili w tej miejscowości sklep. Do szkoły początkowej i progimnazjum uczęszczał w Wieruszowie. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości w 1926 r. w Państwowym Gimnazjum Neoklasycznym w Kępnie postanowił wstąpić na drogę kapłańską. Studia filozoficzno-teologiczne odbywał w latach 1926-1931 jako alumn Częstochowskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. O stanie duchownym marzył od wczesnej młodości. Świadectwo moralności wydane przez proboszcza wieruszowskiego Walentego Kotta przedstawiało młodego kandydata na alumna jako wyróżniającego się z grona kolegów i rówieśników szlachetnością, katolickością poglądów, życiem obyczajnym i przykładem. Angażował się też w prace społeczne i kulturalne w katolickich stowarzyszeniach młodzieży. Należał do pierwszej grupy alumnów, którzy zgłosili się do nowo utworzonego seminarium. Uczęszczał równocześnie na wykłady na Wydziale Teologicznym UJ. Jako diakon, przed świeceniami kapłańskimi, uzyskał absolutorium uniwersyteckie, ukończył jednocześnie Wyższy Naukowy Kurs Spółdzielczości przy Wydziale Rolniczym UJ. Święcenia kapłańskie przyjął na Jasnej Górze z rąk bp. Teodora Kubiny 21 czerwca 1931 r. Po święceniach pracował jako duszpasterz w miejscach powierzonych mu przez Biskupa Ordynariusza. Był wikariuszem w parafii Poczesne (1931-32). W latach 1932 - 1939 nauczał religii w szkołach Częstochowy, a następnie Zagłębia Dąbrowskiego (m.in. w szkole podstawowej w Nieradzie).
W październiku 1939 roku został skierowany do pracy duszpasterskiej w parafii Niwka, której proboszcz został aresztowany i wywieziony do obozu w Dachau.
W latach 1941-1945 był administratorem ekspozytury parafii zagórskiej, utworzonej w Klimontowie w 1938 r. przez biskupa częstochowskiego.Był tam jedynym kapłanem w parafii liczącej 5 tys, wiernych. Dzięki ich ofiarności udało mu się wybudować tymczasową drewniana kaplicę. Kaplicę w Klimontowie urządzono w budynku kopalni "Klimontów", którą poświęcono w uroczystość Chrystusa Króla w 1938 r. Za duszpasterzowania ks. Magotta kaplicę z terenu kopalni przeniesiono na obecne miejsce, ponieważ okupanci zaczęli odtapiać zatopioną przed wojną kopalnię. Poświęcił ją 3 sierpnia 1942 r., delegat Biskupa na teren Zagłębia. Kaplica służyła do 1958 r., kiedy to z racji budowy nowej świątyni została rozebrana.
Dnia 14 sierpnia 1945 bp Teodor Kubina mianował ks. Magotta rektorem Częstochowskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Funkcję tę pełnił do 26 czerwca 1956 r. Jako rektor organizował działalność Seminarium po II wojnie światowej, co było trudne ze względu na rodzący się w Polsce system komunistyczny. Seminarium Duchowne mieściło się w budynku usytuowanym na Stradomiu, u podnóża Wawelu, przy ul. Bernardyńskiej nr 3 .W czasie II wojny światowej budynek Seminarium został zajęty przez Niemców z przeznaczeniem na koszary oficerów SS. Kaplicę zamieniona na kasyno i salę kinową. W roku 1945 został uszkodzony podczas działań wojennych, w latach 1945-46 przeznaczony na szpital wojskowy. Od 1946 ponownie w posiadaniu Seminarium Częstochowskiego. Przeprowadzono wówczas remont, adaptację wnętrz i urządzenia kaplicy, zniszczonej pożarem w roku 1945. Została ona odnowiona w 1946 i 1951 z inicjatywy ks. rektora Brunona Magotta wg projektu inż. Stanisława Pospieszalskiego. Ks. Brunon Magott 14 lutego 1949 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Teologicznym UJ.
W roku 1955 powierzono mu redagowanie części liturgicznej czasopisma "Ruch biblijny i liturgiczny", wydawanego wówczas przez Polskie Towarzystwo Teologiczne (po zlikwidowaniu Wydziału Teologicznego na UJ).
W latach 60-tych był proboszczem w parafii pod wezwaniem św. Lamberta w Radomsku. Wikariusze z tej parafii dojeżdżali w tym czasie również do kaplicy w pobliskim Płoszowie, który nie posiadał jeszcze parafii. Z inspiracji ks. Magotta w roku 1962 wybudowana została w Płoszowie figura Matki Bożej.
Został wymieniony w "Poczcie ludzi zasłużonych dla Sosnowca" - jako harcerz i nauczyciel (Wiad. Zagł. – 1999, nr 42, s. 130).
W latach 1972-79 był proboszczem w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (Sanktuarium maryjne) w Rozprzy.
Ksiądz Bruno Magott zmarł 8 listopada 1987 r. w Zagórzu. Spoczywa na cmentarzu w Wieruszowie w grobie rodzinnym.

Dodane przez: kiciaodzenka
  Ocena: ***** [5 pkt]
Data: 21/08/2012 18:25   Komentarzy: 0
Wymiary: 707 x 1024 pikseli   Liczba wyświetleń: 1948
Rozmiar pliku: 142.49kB     
   
Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
W najbliższym czasie:

Brak wydarzeń.

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Kursy i szkolenia za...
· zabytki
· szukam
· Wynajem podnośnika k...
· Poszukuję numizmatyk...
· Losy wojenne Wiktora...
· Książka z wieruszows...
· Józef Sobczyński ps....

Losowe tematy
· Łopuchinowie w Chró...
· Akta stanu cywilneg...
· Dochodowy biznes z ...
· Losy wojenne Wiktor...
· Kursy i szkolenia z...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
5,248,063 unikalne wizyty