Zobacz zdjęcie
Galerie -> RÓŻNE -> Ludzie na starej fotografii -> Ludzie na starej fotografii - pozostałe Poprzednie Następne
Roman Heising
Kepno-socjum
(8 VII 1902 Wieruszów – 7 X 1989 Gdynia), artysta muzyk, śpiewak, muzykolog, pedagog.

Dodane przez: Kowianeczka
  Ocena: Brak
Data: 07/03/2013 09:50   Komentarzy: 3
Wymiary: 100 x 162 pikseli   Liczba wyświetleń: 1389
Rozmiar pliku: 5.42kB     
   
Komentarze
142 #3 jarekbojan 07/03/2013 16:56   
Jedna z gałęzi rodzinnych tak się pisała, może któryś z braci jego ojca spolszczył to nazwisko.
Profesor jak widać do ostatnich swych dni podpisywał się nazwiskiem w oryginale.
Był jedynakiem , ojcem dwóch córek które nazwiska nie odziedziczyły tylko przejęły po swych mężach.
1026 #2 Kowianeczka 07/03/2013 14:43   
Rodzina po wojnie zmieniła nazwisko na Hajzyng?
2 #1 Mustava 07/03/2013 10:03   
Prof. nadzw. Roman Heising ur. 8 lipca 1902 r.w Wieruszowie, w powiecie wieluńskim. W latach 1918-1920 był uczniem Ursynowskiego Seminarium Nauczycielskiego w Warszawie, potem seminarium w Lesznie, które ukończył w 1922 r. Pracował jako nauczyciel na wsi. Po ukończeniu wyższego kursu nauczycielskiego w Poznaniu, podjął tamże studia w Państwowym Konserwatorium Muzycznym, zakończone dyplomem w zakresie śpiewu solowego. Studiował także muzykologię na Uniwersytecie Poznańskim, uzyskując dyplom magistra filozofii. Do wybuchu wojny był kierownikiem szkoły powszechnej, instruktorem muzycznym Kuratorium Okręgu Szkolnego w Poznaniu, lektorem solfeżu i śpiewu chóralnego na Uniwersytecie Poznańskim, profesorem w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Poznaniu. Jednocześnie bierze żywy udział w życiu artystycznym, występując jako solista (baryton) w Operze Poznańskiej (102 występów) oraz na wielu estradach krajowych (ponad 300 koncertów).

Kieruje poznańskimi chórami, prowadzi wakacyjne kursy teatrów i chórów ludowych, wykłada na kursach dla nauczycieli, ogłasza szereg prac na tematy pedagogiczne. Po wojnie zostaje nauczycielem gimnazjum i przewodniczy Radzie Miejskiej w Kępnie. W lipcu 1945 przybywa do Sopotu, obejmuje stanowisko naczelnika Wydziału Oświaty i Kultury, następnie Wydziału Społecznego Zarządu Miejskiego w Sopocie; kieruje oświatą, kulturą i sztuką, zdrowiem publicznym, urzędem zatrudnienia, opieką społeczną i weterynarią. Równocześnie od 1 IX 1945 r. pracuje w szkolnictwie muzycznym; jest nauczycielem teorii muzyki w Instytucie Muzycznym, Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej, dyrektorem Liceum Muzycznego, współorganizatorem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej. Od pierwszych dni rozwija aktywność społeczno-artystyczną na terenie Wybrzeża. Oprócz pracy pedagogicznej - nauczyciela, wykładowcy, konsultanta i wychowawcy, uczestniczy w upowszechnianiu kultury muzycznej jako prelegent i autor ponad 700 wygłoszonych prelekcji, ponad 400 artykułów i recenzji muzycznych, komentarzy do programów koncertów symfonicznych, opublikował zbiór anegdot muzycznych. Opiekuje się amatorskim ruchem muzycznym, jest członkiem wielu organizacji społecznych. Przez szereg lat był członkiem Komisji Kultury KW PZPR, przez 15 lat radnym miasta Sopotu i Przewodniczącym Komisji Kultury.

Roman Heising odnalazł dzieła polskiego kompozytora z XVIII w. Marcina Żebrowskiego - jego "Magnificat" na sola, chór i orkiestrę opracował i wprowadził na estrady, a wraz z innymi dziełami opublikował w PWM. Opracował do koncertowego użytku i wystawił kantatę gdańskiego kompozytora J. Freislicha z 1754 r., napisaną na 300 rocznicę wypędzenia Krzyżaków z Gdańska.

Był współredaktorem miesięczników "Muzyka w szkole" i "Lutnia", współpracuje w kolegiach redakcyjnych "Poradnika Muzycznego" i "Wychowanie muzyczne w szkole". Najwięcej sił i starania poświęcił Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Sopocie i w Gdańsku. Od momentu utworzenia PWSM wykładał i był we władzach uczelni przez 25 lat, przez 14 lat dziekanem Wydziału Pedagogicznego (Wychowania Muzycznego). Jako prorektor, a od roku 1961 rektor PWSM przez 11 lat kierował uczelnią, prowadząc ją od trudnych i skomplikowanych warunków lat sopockich aż po stabilizację i zamierzenia dalszego rozwoju w Gdańsku. Jego osobistym staraniem zrealizowana została budowa pomieszczeń dla Uczelni w gmachu szkół muzycznych w Gdańsku. W roku 1972 Roman Heising przechodzi na emeryturę dla zasłużonych. Wyrazem uznania dla wkładu pracy i zasług na polu kultury są przyznane odznaczenia państwowe i nagrody: - Srebrny Krzyż Zasługi (trzykrotnie1934, 1938, 1952), Medal 10-lecia (1955), Złoty Krzyż Zasługi (1955), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1962), Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego (1966), Nagroda Ministra Kultury i Sztuki II Stopnia (1966), Nagroda Ministra Kultury i Sztuki I Stopnia (1971), Tytuł honorowy "Zasłużony Nauczyciel PRL" (1971), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1972), Medal "Za Zasługi dla Obronności Kraju" (1972). Ponadto otrzymał liczne dowody społecznego uznania.

źródło: http://www.archiw...mp;id=1122


W lipcu 1945 przyjechał do Sopotu i objął stanowisko zastępcy kierownika Wydziału Oświaty i Kultury, a od 01.01.1946 roku naczelnika Wydziału Społecznego, któremu podlegały wydziały: Oświaty i Kultury, Zdrowai Publicznego, Opiekiu Społecznej i Zatrudnienia. Pełnił tę funkcję do 1949 roku. Uczył w Gdańskim Instytucie Muzycznym z siedzibą w Sopocie. Występował jako solista w Filharmoni Bałtyckiej i jako prelegent na koncertach. W 1947 roku organizował ze Stefanem Śledzińskim Państwową Wyższą Skołę Muzyczną w Sopocie (dziś Akademia Muzyczna w Gdańsku). Był jej prorektorem (1954, 1959-1961) i rektorem (1961-1972). W latach 1961-1972 kierował Katedrą Wychowania Muzycznego. Za swoje osiągnięcie i sukces uważał doprowadzenie przeniesienie uczelni z niewielkiego sopockiego pensjonatu do Gdańska oraz rozbudowę uczelni przy ul. Gnilnej 3.
Roman Heising był również działaczem społecznym, animatorem życia muzycznego w Sopocie i regionie gdańskim. Był mecenasem zespołów chóralnych i muzycznych w Sopocie, których w owym czasie funkcjonowało kilka.
W 1982 roku został Honorowym Obywatelem Miasta Sopotu.

Statek SOPOT.
Statek został zbudowany w 1966 roku dla Polskich Lini Oceanicznych, miasto chciało w ten sposób docenić fakt, iż statek rozsławia jego imię. Drobnicowiec SOPOT zatonął 26 sierpnia 1986 roku koło wyspy Ushant, przy wejściu do kanału La Manche. Na szczęście, żadnemu z marynarzy nic się nie stało.

źródło: http://zoppot.fm....pl/ho.html
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
W najbliższym czasie:

Brak wydarzeń.

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Kursy i szkolenia za...
· zabytki
· szukam
· Wynajem podnośnika k...
· Poszukuję numizmatyk...
· Losy wojenne Wiktora...
· Książka z wieruszows...
· Józef Sobczyński ps....

Losowe tematy
· Jak lubczyńska gorz...
· Dochodowy biznes z ...
· Bolesławiec - perła...
· Józef Sobczyński ps...
· PCK
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
5,247,545 unikalne wizyty