Zobacz zdjęcie
Galerie -> GMINY -> GMINA WIERUSZÓW -> Gmina wieruszów po 1945 roku (bez Wieruszowa) Poprzednie Następne
Żniwa z powiecie Wieruszowskim
Kepno-socjum
* * * * * *

Dodane przez: piotrek-zymelka
  Ocena: Brak
Data: 27/11/2009 15:17   Komentarzy: 2
Wymiary: 1024 x 704 pikseli   Liczba wyświetleń: 1959
Rozmiar pliku: 57.88kB     
   
Komentarze
101 #2 bonobo 13/06/2010 13:51   
To jest wersja 3A pomost z boku kombajnu sluzył załodze do obslugi worków,które potem zrzucano tą rynną na sciernisko.
-(Z obydwu stron zbiornika znajdowały się pomosty na których stali robotnicy, wyrównujący i ugniatający słomę w zbiorniku za pomocą wideł. Oni też uruchamiali tylną ścianę zbiornika do wysypywania zgromadzonej kopy słomy na ściernisko.)
-flape ten opis dotyczy zbiornika na slome i plewy.To taki rodzaj przyczepki za kombajnem do której wpadała sloma i plewy.Rzadko uzywane.Czescie wersja z prasą do slomy lub bez bo łatwiej bylo zebrac luzną słome niz kupki poplątanej z takiego zbiornika.
2008 #1 flape 28/11/2009 11:07   
Był to kombajn KZB-3A Vistula,unowocześniona wersja ZM-4.
" Z obydwu stron zbiornika znajdowały się pomosty na których stali robotnicy, wyrównujący i ugniatający słomę w zbiorniku za pomocą wideł. Oni też uruchamiali tylną ścianę zbiornika do wysypywania zgromadzonej kopy słomy na ściernisko.
Wkrótce też pracownicy IMER w Kłudzienku opracowali zawieszany zbieracz słomy i plew, w którym oddzielenie plew od słomy następowało przy pomocy dodatkowego wentylatora zasysającego.
W układzie jezdnym zmieniono zakresy prędkości przez zastosowanie dwu biegowej skrzyni z wariatorem bezstopniowym sterowanym hydraulicznie. Zastosowano ponadto wyższe i szersze ogumienie kół przednich
Zmieniona została rama nośna kombajnu i rozstaw tylnych kół.Kombajn otrzymał zmodernizowany, węższy heder o szerokości cięcia 3,3m bardziej dostosowany do przepustowości młocarni. W części żniwnej zastosowano dodatkową hydraulikę do podnoszenia motowidła. Sprężynowo metalowe grabie zastąpiły drewniane listwy nagarniające. Ośmio cepowy bęben młócący wydłużono o 26mm.
Hydraulika kombajnu z pompą o wydajności 20l/min otrzymała rozdzielacz 3-sekcyjny z zaworem przeciążeniowym.
W celu wyrównania środka ciężkości, zbiornik zasypowy o nowym kształcie został usytuowany nad młocarnią, dodatkowo wyposażono go w ślimakowy podajnik wsypowy o szybkości opróżniania 60-90 sek.Unowocześniony kombajn otrzymał dźwięczną nazwę "Vistula" (łac. Wisła) i powstawał w odmianach o symbolach:
- KZB-3A z separatorem doczyszczaczem ziarna , workownicą i pomostem obsługi. Worki z ziarnem były zsuwane rynną na ściernisko.
- KZB-3B ze zbiornikiem ziarna o pojemności 1,3m 3
- KZB-3R niezwykle rzadka wersja tego kombajnu, wprowadzona w połowie lat sześćdziesiątych. Zamiast przednich kół zastosowano gąsienicowe wózki jezdne, umożliwiające prace na terenach podmokłych i nierównych. Wprowadzenie tej wersji wynikało prawdopodobnie z dostosowania kombajnu na eksport do ChRL, przeznaczonego do prac na poletkach ryżu.
Dodatkowym wyposażeniem kombajnu był:
- Szeroki 4 metrowy heder
- Nadbudowana prasa do słomy PS-4
- Podbieracz pokosów do dwufazowego zbioru zbóż
- Podnośniki do wyległego zboża
- Odrzutnik słomy - gdy słoma miała być przyorana
- Daszki przeciwsłoneczne
Vistula królowała na naszych polach niepodzielnie w latach sześćdziesiątych. Dowcipni Polacy w następnej dekadzie żartowali, że są lepsi od Japończyków choć ci ostatni wszystko robią takie malutkie to właśnie Polakom udało się zmieścić kombajn do butelki. Ten dowcip wiązał się z popularną wówczas wódką o tej samej nazwie "Vistula".
Dane techniczne:
Produkcja-FABRYKA MASZYN ŻNIWNYCH PŁOCK
Lata prod.-1959-71
Typ silnika,moc-S-53K STAR,6 CYL. DIESEL, 65KM
Wydajność ha/h-0,5-0,9
Ciężar-4200kg
Czystość ziarna-95-98%
Poczciwa Vistula odegrała niebagatelną rolę pioniera nowoczesnych żniw w naszym rolnictwie. Po stopniowym zastępowaniu jej przez nowoczesne kombajny serii Bizon, zaczęła być wycofywana z państwowych gospodarstw. Najdłużej Vistule pracowały w SKR-ach, zwłaszcza tam gdzie świadczono dużo usług dla rolników indywidualnych, doskonale spisywała się na mniejszych polach. Właściwie do lat osiemdziesiątych większość kombajnów trafiło w ręce gospodarstw indywidualnych, gdzie pracują niekiedy jeszcze do dzisiaj. Wiele tych zachowanych kombajnów, choć produkcja została zakończona ponad 30 lat ago i wielu części zamiennych po prostu już nie ma, nadal jest na chodzie i co roku pracuje przy żniwach
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
W najbliższym czasie:

Brak wydarzeń.

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Kursy i szkolenia za...
· zabytki
· szukam
· Wynajem podnośnika k...
· Poszukuję numizmatyk...
· Losy wojenne Wiktora...
· Książka z wieruszows...
· Józef Sobczyński ps....

Losowe tematy
· Łopuchinowie w Chró...
· zabytki
· Poszukuję numizmaty...
· Walewscy - właścici...
· Rozmowa z synem Żoł...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
5,275,101 unikalne wizyty