Zobacz zdjęcie
Galerie -> MIASTO WIERUSZÓW -> WIERUSZÓW DO 1945 ROKU -> Wieruszów do 1945 roku - pozostałe Poprzednie Następne
Halabardziści przed kościołem pw. Ducha Św.
Kepno-socjum
obecnie jest to klasztor ojców paulinów.

[Edit:Administrator]
Halabardnicy w dzisiejszych czasach - http://www.wierus...o_id=29668

Dodane przez: Andrew58
  Ocena: Brak
Data: 06/02/2009 19:06   Komentarzy: 15
Wymiary: 1024 x 635 pikseli   Liczba wyświetleń: 3543
Rozmiar pliku: 125.39kB     
   
Komentarze
706 #15 yrec61 20/11/2014 11:55   
W trzecim rzędzie, trzeci od lewej to prawdopodobnie Pan Nowakowski, a piąty, to Pan Józef Brutkowski. Osoba klęcząca, jako pierwszy z prawej, to Pan Antoni Piluch.
2 #14 Mustava 15/12/2012 19:09   
Dzięki yrec za zaangażowanie i przybliżenie szczegółów dotyczących halabardzistów kokok
706 #13 yrec61 15/12/2012 08:52   
Mustava, próbowałem poszukać odpowiedzi na zadane przez Ciebie pytanie o historię powstania grupy halabardzistów i skierowałem zapytanie do klasztoru. Taki mail otrzymałem, za który bardzo dziękuję:

"W roku 1885, dla uświetnienia obrzędów Wielkiego Tygodnia, zorganizowano grupę halabardzistów sprawujących wartę honorową przy grobie Pańskim. I tak ona dotrwała do dziś. Niestety nie posiadamy żadnej historii i w kronikach parafialnych (zresztą bardzo skąpych z powodu kasaty zakonu) nie ma wzmianek dokładnych o początkach halabardzistów.
Co do strojów, to można popytać seniorów halabardzistów, może oni, dzięki przekazowi ustnemu znają historię
."

Sam, od dzieciństwa miałem skojarzenie co do strojów naszych halabardzistów z wojskami imperium osmańskiego, opisywanymi w Trylogii H.Sienkiewicza. Idąc dalej i wiedząc że są w Polsce podobne przykościelne grupy, w ciekawych strojach - poszperałem i znalazłem coś, co może dawać odpowiedź na historyczne korzenie naszych halabardzistów:

"W obchodach świąt wielkanocnych w wielu miejscowościach naszego kraju zachował się zwyczaj stawiana straży grobowych przy symbolicznym grobie Chrystusa. Formowane są wówczas specjalne oddziały straży grobowych, na wzór wojskowych, zwane powszechnie Turkami Stroje tych straży nawiązują czasami do historycznych ubiorów tureckich. Najczęściej jednakże naśladują mundury wojska polskiego z czasów insurekcji kościuszkowskiej, wojen napoleońskich i okresu Księstwa Warszawskiego.
Nie wyjaśniono dotąd genezy powstania i pochodzenia nazwy "Turki". Tradycja ludowa zwyczaj ten wywodzi z czasów odsieczy wiedeńskiej, kiedy to w wyprawie Jana III Sobieskiego brali udział miejscowi chłopi. Po powrocie z wyprawy (w Wielkim Tygodniu) do rodzinnych wsi byli przebrani w zdobyczne mundury tureckie. Wywołali tym wielki popłoch, a ludzie krzyczeli "Turki idą". Oni zaś udali się do kościoła i w podzięce za ocalenie z bitwy, zaciągnęli straż przy Grobie Pańskim. Z czasem te pierwsze ubiory zniszczały i zastąpiono je ubiorami naśladującymi mundury wojskowe. U podstaw ukształtowania się zwyczaju straży wielkanocnych leży niewątpliwie ewangeliczny przekaz o rzymskich legionach strzegących grobu Chrystusa. Można rzec, że prostą kontynuacją tej rzymskiej straży były w późniejszych epokach wojskowe warty honorowe w kościołach polskich pełnione od Wielkiego Piątku do mszy rezurekcyjnej w Wielką Sobotę lub Wielką Niedzielę. W wielu miejscowościach naszego kraju, a szczególnie na Podkarpaciu odbywają się coroczne parady Turków.
Najbardziej znaną imprezą tego rodzaju jest organizowana w Grodzisku Dolnym co dwa lata, począwszy od 1993r. Podkarpacka, a od niedawna Ogólnopolska Parada Straży Wielkanocnych. Impreza ta zgodnie z tradycją i zamysłem inicjatorów organizowana jest zawsze w pierwszą niedzielę po Wielkanocy.
To właśnie w Grodzisku w 1993r. zrodził się pomysł zebrania w jednym miejscu i czasie wszystkich Turków z Podkarpacia i zorganizowania ich w regularnej, wielkiej paradzie. Impreza ta obejmująca początkowo swym zasięgiem dawne województwo rzeszowskie z biegiem czasu rozszerzyła się na kolejne województwa Polski Południowo-Wschodniej
."
źródło - http://www.parafi...;Itemid=37
823 #12 huncia 14/12/2012 19:07   
Halabardnik trzeci od prawej to mój "wuja" Eugeniusz Hącia.Mieszkał przy ul.19 Stycznia, tam gdzie dzisiaj stoi "Chata Polska p.Urbańskiego
2 #11 Mustava 28/11/2012 12:12   
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
W najbliższym czasie:

Brak wydarzeń.

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· Kursy i szkolenia za...
· zabytki
· szukam
· Wynajem podnośnika k...
· Poszukuję numizmatyk...
· Losy wojenne Wiktora...
· Książka z wieruszows...
· Józef Sobczyński ps....

Losowe tematy
· Wieruszów 1760
· Bolesławiec - perła...
· Akta stanu cywilneg...
· Mieleszyn
· Historia rozstrzela...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
4,751,151 unikalne wizyty