Zobacz zdjęcie
Galerie -> RÓŻNE -> Ludzie na starej fotografii -> Ludzie na starej fotografii - zdjęcia studyjne i portretowe Poprzednie Następne
Nasz rodak
Kepno-socjum
Ks. Dominik Kaczyński ur. 4.08.1886 r w Wieruszowie - osobisty kapelanem ordynariusza diecezji łódzkiej, bpa Wincentego Tymienieckiego i sekretarz kurii. Do Metropolitalnego Warszawskiego Seminarium Duchownego wstąpił w 1906 roku.
Święcenia kapłańskie otrzymał 23 września 1911 roku w kościele Świętego Krzyża w Warszawie z rąk biskupa Kazimierza Ruszkiewicza.

Dodane przez: yrec61
  Ocena: ***** [5 pkt]
Data: 26/09/2018 11:56   Komentarzy: 2
Wymiary: 518 x 800 pikseli   Liczba wyświetleń: 529
Rozmiar pliku: 217.56kB     
   
Komentarze
469 #2 amalina 17/01/2021 09:22   
Więcej o męczenniku w Białej Księdze http://www.swzygm...yr1077.htm
706 #1 yrec61 26/09/2018 14:25   
W 1924 roku bp Tymieniecki powierzył ks. Kaczyńskiemu zadanie organizacji nowej łódzkiej parafii Matki Boskiej Zwycięskiej.
Była to pierwsza w Łodzi parafia dedykowana Maryi. Wybudowanie dla niej kościoła stanowiło wypełnienie obietnicy złożonej publicznie przez mieszkańców miasta. 15 sierpnia 1920 r., gdy ważyły się losy Bitwy Warszawskiej, łodzianie zebrali się na placu Wolności i podczas nabożeństwa błagalnego zobowiązali się, że „jeśli Bóg da zwycięstwo, w podzięce zbudujemy kościół”.

Już w kolejnym roku ordynariusz łódzki poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła. 1 lipca 1926 r. bp Tymieniecki erygował parafię, a jej proboszczem mianował ks. Kaczyńskiego. Po trzech latach od wbicia pierwszego szpadla świątynia, jeszcze nieukończona (pierwszy etap zakończył się dopiero tuż przed wybuchem II wojny światowej), została już oddana do użytku wiernych. Pieniądze na jej powstanie łożyli nie tylko wierni katoliccy, ale także przedsiębiorcy niemieccy i żydowscy.

Ks. Kaczyński zorganizował też pierwszą łódzką pielgrzymkę na Jasną Górę. Wyruszyła ona pieszo w stronę Częstochowy w sierpniu 1926 r. z konkretną intencją – prośbą o błogosławieństwo Boże dla nowej wspólnoty i przy budowie kościoła. Pierwsza grupa była nieliczna, ale coroczne wymarsze na 26 sierpnia stały się tradycją.
Aktywność ks. Kaczyńskiego nie zamykała się jednak tylko na własną parafię. Pełnił bowiem posługę spowiednika wielu zgromadzeń zakonnych i alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Otrzymał godność Szambelana Pieskiego i Kanonika Kapituły Katedralnej oraz radcy Kurii Biskupiej.

Po wybuchu II wojny światowej kościół Matki Boskiej Zwycięskiej został przez Niemców zamknięty i częściowo zdewastowany. Obie kondygnacje zajęła firma odzieżowa, która zajmowała się szyciem mundurów. 6 października 1941 r. ks. Kaczyński oraz dwaj wikariusze zostali aresztowani i wywiezieni – najpierw do obozu przejściowego w Konstantynowie Łódzkim, a potem (30 października) do obozu koncentracyjnego w Dachau.

Bardzo ciężka praca w obozie, nie pozostała jednak bez wpływu na zdrowie ks. Kaczyńskiego. W Niedzielę Palmową 1942 r., podczas marszu karnego, kapłan zemdlał i upadł na ziemię. Został przeniesiony do pomieszczenia i nie odzyskawszy przytomności zmarł 30 marca 1942 r.
Ks. Domink Kaczyński jest jednym ze 122 Sług Bożych, wobec których 17 września 2003 roku rozpoczął się drugi proces beatyfikacyjny grupy polskich męczenników z okresu II wojny światowej
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 100% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
W najbliższym czasie:

Brak wydarzeń.

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
· zabytki
· szukam
· Wynajem podnośnika k...
· Poszukuję numizmatyk...
· Losy wojenne Wiktora...
· Książka z wieruszows...
· Józef Sobczyński ps....
· Wojenna historia [Ar...

Losowe tematy
· Żydzi w Lututowie
· Uliczki znam w Wier...
· Sprzedam szafę
· Losy wojenne Wiktor...
· Wieruszów.Żydowskie...
Najwyżej oceniane zdjęcie
Brak głosów w tym miesiącu
3,595,598 unikalne wizyty